لیست محصولات ما

امحای ایرانی مواد مختلف در طبیعت

امحای  ایرانی مواد مختلف در طبیعت 


زباله هایی که در طبیعت دفن می شوند از انواع متفاوتی هستند که هر کدام امحای متفاوتی خواهند داشت این مواد شامل:

سیگار – بطری های پلاستیکی – کیسه زباله – کارت تلفن – کاغذ – بطری شیشه ای – قوطی آلومینیومی – آدامس – میوه


هر کدام از این مواد بعد از دفن شدن با شرایط متفاوت و در زمان متفاوتی امحا می شوند.


سیگار
سیگار یکی از موادی می باشد که بسیار مورد مصرف افراد قرار می گیرد، به همین دلیل همان گونه که مصرف این مواد زیاد می باشد در نتیجه زباله های تولید شده حاصل از آن هم به همان میزان زیاد خواهد بود. دو حالت برای امحای سیگار وجود خواهد داشت، اولین حالت سیگار فیلتردار و دومین حالت سیگار بدون فیلتر می باشد. برای امحای اولی برای این که کاملا تجزیه شود 2 سال زمان نیاز خواهد بود ولی برای حالت دوم یعنی بدون فیلتر زمان مورد نیاز برای امحای آن 3 الی 4 ماه زمان نیاز خواهد داشت.
بطری های پلاستیکی
این بطری ها بعد از این که مواد درون آن ها تمام می شود دیگر غیر قابل مصرف نخواهند بود و مثل دیگر زباله ها دفن می شوند که زمان مورد نیاز برای تجزیه آن ها حدود 4 قرن خواهد بود.گاهی اوقات بطری های پلاستیکی به دریا ریخته می شوند که باعث آلوده شدن آب دریا می شوند.با ریختن بطری های پلاستیکی به آب دریا عمر امحای آن ها افزایش خواهد یافت.
کیسه زباله
کیسه ها کاربرد زیادی در زندگی بشر خواهند داشت حتی بیشتر از هر چیز دیگری زیرا کیسه ابزاری برای حمل راحت تر چندین وسیله خواهد بود که به کمک آن هر فرد با توجه به ظرفیتی که کیسه موردنظر خواهد داشت وسایلی که خریداری شده است را در آن قرار می دهد. در نتیجه حجم زیادی از زباله های تولید شده را کیسه های زباله تشکیل می دهند.بهتر است از کیسه هایی با جنس های دیگری برای انجام این کار استفاده کنید مانند کاغذی ، پارچه ای و غیره. عمر امحای کیسه های زباله نیم قرن خواهد بود.

زباله های ریخته شده در طبیعت ایران


کارت تلفن
این وسیله بعد از استفاده مانند تمام وسایل دیگر قابل استفاده نمی باشند که به زباله تبدیل خواهند شد.عمر امحای کارت تلفن 1000 سال خواهد بود.
کاغذ
کاغذ تولید شده از چوب درختان که برای ثبت هر چیزی از آن استفاده می شود بعد از استفاده باز هم قابل استفاده خواهند بود اگر بازیافت شوند می توان دوباره از آن ها استفاده نمود ولی اگر بازیافت نشوند عمر امحای آن 3 ماه یا 4 ماه خواهد بود.کاغذ باطله بعد از بازیافت هم به همان میزان کیفیت که کاغذ اولیه از آن بهره مند است بهره خواهد داشت.در واقع هیچ تاثیری در کیفیت کاغذ بازیافت شده ایجاد نخواهد شد.
بطری شیشه ای
بطری های شیشه ای زمان زیادی برای تجزیه شدنشان نیاز دارند چیزی در حدود 1000000 سال. اما این نوع مواد هم مانند کاغذ قابل بازیافت می باشند.برای بازیافت شیشه اگر مقدار 1 کیلو شیشه را در نظر بگیریم انرژی برابر 9 لامپ 100 وات در یک ساعت ذخیره می شود.شیشه هایی که در سال های قبل از آن ها استفاده می شد خیلی راحت تر بازیافت می شدند.
قوطی آلومینیومی
قوطی آلومینیومی برای تجزیه به زمانی برابر با 20 تا 100 سال نیاز خواهد بود. اگر چه این نوع قوطی هم قابل بازیافت می باشد.انرژی مورد نیاز برای بازیافت آلومینیوم باعث می شود که فقط با صرف تنها 10 درصد از 100 درصد انرژی بتوان به آلومینیوم موردنظر دست یافت. در حالت عادی یعنی اگر بخواهید که آلومینیوم را از ذغال سنگ تولید نمایید چیزی در حدود 100 درصد انرژی را صرف کنید تا به قوطی آلومینیومی مورد نظر خود برسید.هم چنین 95 درصد از میزان آلودگی تولید شده را کاهش بدهید.

آدامس
آدامس بعد از جویده شدن دیگر قابل بازیافت نمی باشد که در طبیعت ریخته می شود و عمر امحای آن 5 سال خواهد بود.
میوه
تمام اجزا میوه ها قابل خوردن نمی باشند. قسمت هایی که قابل مصرف نمی باشند 6 ماه زمان نیاز خواهد داشت تا تجدید شوند.

نویسنده: mehremha.ir
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

دسته ها: دانستی هاتعداد نمایش ها: 1383

کلمات کلیدی: